Ochrona lakieru

Zabezpieczenie lakieru przed jego wyblaknięciem czy też warunkami atmosferycznymi to kluczowa sprawa aby jak najdłużej cieszyć się jego głębią i kolorem.

Jeśli auto jest często myte na myjniach automatycznych tzw szczotkach czy też w nie profesjonalnych myjniach ręcznych po jakimś czasie na lakierze pojawiają się koliste zarysowania, które sprawiają, że lakier traci swój blask i nie cieszy już oka jak kiedyś.

Przykład kolistych zarysowań:
swirle

Koliste zarysowanie czy też inne otarcia usuwane są w procesie korekty lakieru. Po takim zabiegu lakier odzyskuje swoja głębię i blask. Jednak taki lakier należy odpowiednio zabezpieczyć.

Stosuję 3 następujące formy zabezpieczania lakieru:

– wosk syntetyczny

– powłoka polimerowa

– powłoka ceramiczna

Wosk syntetyczny jest jedyną z najbardziej popularnych metod zabezpieczenia lakieru. Dobry wosk można kupić już za nie duże pieniądze. A jego aplikacja jest względnie prosta. Należy pamiętać, że najtańsze produkty jakie możemy znaleźć na marketowych półkach często nie zabezpieczają lakieru w należyty sposób lub po prostu spływają po 2 lub 3 myciach. Stosuję woski wysokiej jakości tylko renomowanych firm. Dobrze położony wosk przy odpowiedniej pielęgnacji tzn bezpiecznym myciu jest w stanie utrzymać się na lakierze około 3 miesiące lub dłużej. Na dobre położenie wosku składa się dużo innych wcześniejszych czynności które mają zagwarantować jak najlepszą przyczepność produktu do lakieru.

Powłoka polimerowa pozwala zabezpieczyć lakier zdecydowanie na dłużej niż wosk syntetyczny. Powłoka ta dzięki technologii polimerowej związuje się z lakierem tworząc cieniutką warstwę ochronną. Powala to na skuteczniejsze odpychanie brudu oraz zapewnia lakierowi bardzo dobre własności hydrofobowe. Aby zastosować powłokę należy w odpowiedni sposób oczyścić lakier z wszelkich osadów oraz odtłuścić.

Efekt po zastosowaniu powłoki polimerowej:

polimer

Powłoka ceramiczna jest najdroższym jednak najskuteczniejszym środkiem ochrony lakieru. Po jej nałożeniu na lakierze tworzy się szklista powłoka o grubości kilku mikronów zabezpieczająca lakier nawet przed drobnymi zarysowaniami. Jednak jej odpowiednia aplikacja wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doskonale przygotowanego lakieru. Takie zabezpieczenie pozwala zabezpieczyć lakier na ponad rok przy odpowiedniej pielęgnacji.

Efekt hydrofobowy, czyli odpychanie wody:kropelki

merc